Tule anna hoogu: „Tasakaalu raamat. Vestlused kogi teadjatega“

Teeme viimaseid pingutusi, et „Tasakaalu raamat. Vestlused kogi teadjatega“ jõuaks juuni lõpus poelettidele, sest suvel looduses on mõnus seda lugeda ja kogide põlises mõtteilmas rännata. 

Selles raamatus saavad sõna kogide iidsete teadmiste hoidjad, mamo‘d, kes paotavad koos autoriga ust meist väga erineva, kuid hästi tervikliku ja elujõulise maailmavaatega inimeste ellu.

Kogidel on õnnestunud säilitada põlisintellektil põhinev tarkus ja hoolimisest lähtuv eluviis, mis on suuremas osas meie planeedilt viimase 500 aasta jooksul minema pühitud. Ka nad ise on pidanud selle aja jooksul lausa kaks korda kohanema radikaalsete muutustega oma elukeskkonnas. 

Kogisid võrreldakse võtmeliigiga looduses, kelle tegevusest oleneb elurikkuse ja elujõulisuse säilitamine kogu planeedil. Nad nimetavad end maailma südame kaitsjateks ja põlisrahvana meie vanemateks vendadeks-õdedeks. Lisaks väga lähedasele suhtele maa ja oma elupaigaga, on kogidele iseloomulik põhjalik sisemine töö iseenda ja oma kogukonnaga. 

“Täna on maailmas palju rohkem inimesi kui varem, aga palju vähem neid, kellel on tarkused säilinud. Kui me oma algupäraseid teadmisi tagasi ei saa, siis varsti lakkame olemast inimesed.”

– Mama José Gabriel


Kogid on aastasadu jälginud maailmas toimuvat oma kodupaigast kõrgel Sierra Nevada de Santa Marta mäestikus Colombias. Kui 1980ndatel BBC dokfilmide tegija Alan Ereira nende vastu huvi tundis, otsustasid nad esimest korda oma teadmisi läänemaailmaga jagada. 

Kogide maailmapilt erineb tänapäeval üldlevinud teaduslikust vaatest ja nad jõuavad oma teadmisteni meie mõistes teistsuguste meetoditega. Muljetavaldav on see, et nad on oma ülitäpsete teadmistega universumi, looduse ja inimese kohta üllatanud nii juhtivaid teadlasi kui ka paljude erinevate elualade eksperte. Muuhulgas on teadlased hämmastuses, kui kiiresti ja terviklikult suudavad kogid taastada ökosüsteemid neile tagastatud kurnatud ja kahjustatud maa-aladel.

“Kogid on saavutanud teaduse, tehnoloogia ja looduse vahel eriliselt nutika tasakaalu. Nende iidne kultuur elab põhimõtete järgi, millest meile meeldib ainult jutlustada.”

– Gunter Pauli, raamatu „Sinine majandus“ autor


Selle raamatu palusid kogid enda nimel kirjutada Lucas Buchholzil – ühiskondlike protsesside uurijal, organisatsioonide nõustajal ja filmitegijal Berliinist. Tema eestvedamisel on lähiajal algamas rahvusvaheline akadeemia programm ja 2024. aasta lõpus jõuab vaatajateni uus dokumentaalfilm “Who Are The Kogi”.

Kohtumine raamatu autoriga:

Raamatu ilmumise teeb eriliseks ka see, et autor Lucas Buchholz tuleb juuni lõpus Eestisse. Hooandja kaudu projekti toetajatele pakume tänuks võimalust osaleda privaatsel vestlus- ja filmiõhtul Tallinnas või Tartus 26. või 27. juunil. Samuti toimub 28.-30. juunil Esna mõisas praktiline seminar „Tasakaalu kursus. Kuidas saada taas Maa põliselanikuks?“.

Raamat ilmub tänu järgmistele inimestele:

  • tõlkija Madli Oras
  • toimetaja Leelo Laurits
  • kujundaja Aadam Kaarma
  • projektijuht Ave Oit
  • kirjastaja Koosloome Koda MTÜ

Kutsume sind avastusretkele, avatud meelega ja hinnanguvabalt, et kogide küsitud küsimused ja jagatud lood võiksid aidata meid, läänemaailma inimesi, märkama erinevaid vaateid elule ja küsima oma küsimusi. Alles siis, kui märkame teistmoodi eluvaadete võimalikkust, hakkame elu suurtele küsimustele leidma vastuseid enda seest. Mõistagi eeldusel, et meid – kogide nooremaid õdesid ja vendi – tõepoolest huvitab, kuidas see elu siin planeedil Maa võiks meie kõigi jaoks parimas tasakaalus jätkuda.

Teemaga lähemaks tutvumiseks soovitame ka paari head taskuhäälingut:
Vestlus uue raamatu autori Lucas Buchholziga, “The Kogi on merging indigenous wisdom with modern science and tech

Vestlus esimese kogidest kirjutatud raamatu ja BBC jaoks tehtud dokfilmi autori Alan Ereiraga “Meeting the Kogi of Colombia’s Sierra Nevada mountains

Head avastamist!