Toimub: 1. mail 19:00-20:30, Hopneri Majas, Raekoja platsil. Piletid: Fienta
Jaak Tuksami uus album ”Tassa tuulõkõnõ puhk” on muusiku teine 2025. aasta veebruarikuus ilmunud sooloalbum, kuhu ta kaasas hea sõbra ja tunnustatud kitarrimängija Ain Agani.
Album salvestati koos ühe stuudiopäevaga Raplas, Susi stuudios. Koos salvestamises peitub ka selle albumi vahetu ja dünaamiline kõlapilt. Albumil kõlavad Jaak Tuksami uuemad, peamiselt Eesti luuletajate tekstidele loodud laulud ja instrumentaalpalad.
Uue albumi esitluskontserdil kuuleme uuemate lugude kõrval ka vanu häid „Mu meel unus mägede taha“, „Mesilind“ ja paljusid teisi. Laulud ja hää pillimäng aitavad avada maailmu, mis argises sebimises jäävad varjatuks. Nagu märgib Jaak ise, kes oma igapäevategevuste ja pillimängu kõrval peab tähtsaks just maailma lihtsate tõdede avastamist, sooviks ta oma lauludega jõuda kõiksuse tundmiseni. Läbi kontserdil kõlavate laulude jõuab hinge sügavam puudutus iga kuulajani.
Jaak Tuksam on laule loonud ja laulnud juba üle 30 aasta. Ülikoolilinnas Tartus võis juba 80aastatel osa saada tema songwriteri stiilis esinemistest, ent laiem avalikkus sai Jaak Tuksami muusikaga tuttavaks 1999. aastal ilmunud plaadi “Meelega” ning selle salvestus- ja esitluskontsertide kaudu. Plaadi ilmumine ja väljaandmine sai juba tookord teoks tänu Jaagu rohketele muusikust sõpradele, kes pigem varju hoidva koduse muusiku loomingu laiema publikuni aitasid viia. Jaagu muusikutest sõpruskonda kuuluvad või on kuulunud Riho Sibul, Erkki-Sven Tüür, Jaan Sööt, Tõnu Timm, vennad Johansonid, kui nimetada vaid mõnda, kelle vastastikust muusikalist mõju võib aimata nii mõnestki ühisest esinemisest, mida laiem publik on saanud kuulata näiteks Viljandi Pärimusmuusika Festivalil.
Kui Jaak Tuksami kontserdil kõlavate lugude muusika on suures osas autorilooming, siis sõnade autoritena võib lisaks Jaak Tuksami enda tekstidele leida tuntud luuletajate tekste. Sõnade autoritena on Jaak armastanud eelkõige Ernst Enno, Heiti Talviku ja Jaan Kaplinski loomingut. Just luuleridades peituvate sõnumite kuulajani toomine on olnud tema muusikalise tee üks eesmärke. Parafraseerides Jaan Kaplinskit on Tuksami laul ühes kaunis keeles ja kui seda lehtede sahinas kuulata, haihtub see ühe ööga su meelest. Kuid tunne jääb. Tunne aususest ja südamevalust. See miski jääb meelde, nagu oleks pehmes jõuluöö lumesajus hellalt helisenud kodukiriku kell. Jaagu iga üksik lugu-laul on omaette tervik – mõtisklus, meditatsioon – , mis kontserdil või plaadil üksteise järel esitatuna-kuulatuna viivad seisundisse, mida võiks kirjeldada kui muusikaga üheks saamist, rännakut sinna, kus meel unub mägede taha… Kuula Folgialbumi saadet Jaak Tuksamiga (2006)
Kitarrist Ain Agan on Eesti jazzi üks aktiivsemaid ja loomingulisemaid muusikuid, ta on paljude tunnustatud muusikute suurepärane ansamblipartner ja mitmete ansamblite asutaja. Ain Agana nõtket ja hingestatud mängu võib kuulda rohkem kui 150 heliplaadil, sealhulgas tema viimased autorialbumitel: ”Now I Know” (2016), ”AganagA” (2019), ”New Moon” (2024). Ain Agan on väga mitmekülgne muusik – ta on hinnatud kitarrimängija nii jazz-, pop-, kui ka folkansamblites. Iseõppijana alustanud kitarristi loometee eeskujudeks olnud Tiit Pauluse ja Arvo Pilliroo mustrid on kandvad ka tema isikupärases käekirjas. Ain Agana muusikas on esikohal mõtlikud ja lüürilised toonid ning nostalgiahõnguline eestipärane koloriit.
Ain Agan on ka Viljandi Kitarrifestivali asutaja ja kunstiline juht, Nõmme Muusikakooli kitarriõpetaja. Kuula Õhtujazzi saadet Ain Aganaga (2019)